STELLA MARIS

Chór żeński STELLA MARIS parafii pw. Bł. Bpa Władysława Gorala powstał w październiku 2014 roku. Celem zespołu jest przede wszystkim udział w liturgii mszy św. i podkreślanie śpiewem jej uroczystego charakteru. Chór oprawia liturgie w parafii, a także koncertuje, m.in. organizując koncerty cecyliańskie lub z innych okazji. W listopadzie 2017 r. Chór śpiewał na Jasnej Górze podczas pielgrzymki parafialnej. Współpracuje też ze środowiskiem lokalnym – m.in. Szkołą Podstawową nr 21, położonym na terenie parafii Domem Pomocy Społecznej, brał udział w festynie dzielnicy Wieniawa. Koncertował w Muzeum Wsi Lubelskiej. Zespół bierze też udział w festiwalach i konkursach – m.in. w kolejnych edycjach Lubelskiego Festiwalu Chórów Parafialnych w kościele Matki Bożej Różańcowej Lublinie.
Chór wykonuje repertuar religijny od średniowiecznego chorału gregoriańskiego po współczesne pieśni i utwory religijne. Szczególnie akcentuje w repertuarze rys maryjny, nawiązując do obranej nazwy – tytułu Maryi, Gwiazdy Morza. W repertuarze chóru są również utwory patriotyczne i ludowe.

Do znaczących już sukcesów chóru należą:
– SREBRNY DYPLOM w III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantes Lublinensis (listopad 2018);
– Wyróżnienie (listopad 2015), NAGRODA (listopad 2016) w Konkursie Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej „Ojczyzno moja najmilsza” w Lublinie; oraz III NAGRODA w edycji specjalnej tego konkursu „Miasto moje kochane” z okazji 700-lecia Lublina (listopad 2017);
– BRĄZOWY DYPLOM w Festiwalu Chóralnym Mater Misericordiae w Ząbkach (maj 2017);
– I miejsce w XXI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach (styczeń 2016);
– I miejsce w XX Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria” w Garbowie (maj 2014).

Założycielką i dyrygentką chóru jest Barbara Cedrowska, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Tomaszowie Lubelskim oraz muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończyła również studia podyplomowe z pedagogiki kształcenia słuchu (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie) oraz pedagogiki rytmiki i prowadzenia zespołów (UMFC, wydział w Białymstoku). Jest nauczycielką teorii, kształcenia słuchu, rytmiki i chóru w Szkole Muzycznej I stopnia we Włodawie. Od 2006 r. prowadzi Chór Dziecięcy PEREŁKI w Szkole Podstawowej nr 21 w Lublinie, który bierze udział w projekcie Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska.

stella_23