STELLA MARIS

Chór STELLA MARIS parafii pw. Bł. Bpa Władysława Gorala w Lublinie powstał w 2014 roku. Celem zespołu jest przede wszystkim udział w liturgii mszy św. i podkreślanie śpiewem jej uroczystego charakteru. Chór wykonuje repertuar religijny od średniowiecznego chorału gregoriańskiego po współczesne pieśni i utwory religijne. Szczególnie akcentuje w repertuarze rys maryjny, nawiązując do obranej nazwy – tytułu Maryi, Gwiazdy Morza. W repertuarze chóru są również utwory patriotyczne i ludowe.

Oprócz oprawy liturgii chór koncertuje w parafii, organizuje koncerty cecyliańskie, papieskie, kolędowe lub z innych okazji. Bierze udział w festiwalach – m.in. od 2015 r. w kolejnych edycjach Festiwalu Chórów Parafialnych w Parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Zespół koncertował m.in. w środowisku lokalnym dzielnicy Wieniawa, w Muzeum Wsi Lubelskiej, w Tomaszowie Lubelskim oraz na Jasnej Górze, a delegacja chóru śpiewała w Ziemi Świętej.

 Zespół koncertował również z artystą Piotrem Selimem  z okazji 5-lecia chóru, wykonując m.in. jego utwory poświęcone św. Janowi Pawłowi II oraz św. Albertowi Chmielowskiemu.

Chór w swoim repertuarze i działalności zaznacza kult patrona parafii, Bł. Bpa Władysława Gorala. W ostatnim czasie, 20 września, chór uczestniczył w wydarzeniu związanym z Bł. Biskupem Goralem, pt. „Teraz przyszedł czas…”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Anthil oraz parafię. Śpiewał w czasie uroczystej mszy św. w Archikatedrze Lubelskiej, otwierającej wydarzenie i otwarcie wystawy poświęconej Biskupowi. W czasie mszy wykonał m.in. po raz pierwszy Agnus Dei z „Missa brevis ku czci biskupa męczennika Władysława Gorala”, skomponowanej dla chóru przez Elżbietę Rakowską.

Chór bierze również udział w konkursach. Największe sukcesy chóru to:

  • I nagroda w XIV Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej – Żory 2019
  • III nagroda w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie (2019)
  • SREBRNY DYPLOM w III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Cantantes Lublinensis (2018)
  • I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach (2016, 2019) oraz II nagroda w edycji on line tego festiwalu w 2021 r.
  • Wyróżnienie (2015), NAGRODA (2016)  w Konkursie Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej „Ojczyzno moja najmilsza” w Lublinie; oraz III NAGRODA w edycji specjalnej tego konkursu „Miasto moje kochane” z okazji 700-lecia Lublina (2017)

Założycielką i dyrygentką chóru jest Barbara Cedrowska, absolwentka Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończyła również Podyplomowe Studia Pedagogiki Kształcenia słuchu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie  oraz podyplomowe studia z rytmiki i prowadzenia zespołów na Wydziale Pedagogicznym tej uczelni w Białymstoku. Jest nauczycielem kształcenia słuchu, rytmiki i teorii w Szkole Muzycznej I st. we Włodawie oraz Szkole Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Lublinie. Od 2006 roku prowadzi założony przez siebie Chór Dziecięcy PEREŁKI w Szkole Podstawowej nr 21 w Lublinie, który bierze udział w Projekcie Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska.

STELLA MARIS 2021